Umman Vize İşlemleri

Umman Vizesi Kalktı mı?

Hayır. Umman Vizesi kalkmadı. Umman seyahatinde bulunacak TC vatandaşları seyahatleri önce Umman vizesi almaları zorunludur. Vize başvuru işlemleri 1 ila 2 iş günü gib bir süre aralığına sonuçlanırken, vize başvu ru sahiplerinin Umman vize başvurulkar sırasında hazır bulunmaları gerekmez. Umman Elektronik E-vize başvuruları ise TC vatandaşları için geçerli değildir. Umman elektoronik vize sadece Körfez ülke vatandaşları için geçerli bir vize prosedürüdür.

Umman Vizesi

Umman’a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umman seyahatleri öncesi Umman vizesi almaları gerekecektir. Umman vizesi alabilmek için Umman vize başvuru evraklarının eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlayarak Umman vizelerini alabileceklerdir. Umman turistik vize süresi 30 gün olmak üzere verilirken yine ikinci bir 30 gün daha Umman Turistik Vize sürelerinizi uzatabilirsiniz. 

Umman İşçi Vizesi / Çalışma Vizesi

Türk vatandaşlarının Umman Sultanlığı’nda çalışabilmesi için çalışma vizesi almaları gerekir. Bunun içinde ilkin kendilerine kefil olacak Ummanlı bir işverenden davetiye mektubu almaları ve bu davetiye mektubu ile Umman Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni almaları gerekiyor. Çalışma İzin süresi 2 yıldır ve bu sürenin sonunda yenilenebilir. Bu prosedürlerin gideri işveren tarafında karşılanmaktadır.

Bu davetiye mektubu, yabancı çalışanların asgari hakların belirlenmesi bakımından önem arz etmektedir. Diğer bir ifadeyle, bu mektuba sahip olan kişiler İş Kanunu'ndaki tüm haklardan yararlanıyorlar. Ayrıca bir sözleşme yapılmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak, İş Kanununda belirtilenlerden daha fazla bir hak edinilmek talep ediliyorsa, bir sözleşme imzalanması gerekir.

Umman Vize Başvuru Formu

Umman vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması, vize başvuru evraklarının organize edilmesi ve yenilenmiş bir pasaportla Umman vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
Umman vize başvuru formu Umman Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup, başvuru sahipleri hakkında konsolosluğun bilgi edinebilmesini sağlayan bir formdur.  Umman vize başvuru formunu eksiksiz ve gerçeğe uygun bir şekilde doldurarak vize başvuru evraklarınız arasında mutlaka bulundurmalısınız. Ayrıca Umman vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin Umman vize başvuru evraklarında verecek olduğunuz bilgilerle uyum göstermesi ise Umman Konsolosluğu’nun göz önünde bulunduracağı bir konudur.

Umman Vizesi İçin 2023 Yılı Gerekli Belgeler

Umman vizesi için 2023 yılı gerekli belgeler seyahatinizin içeriğine göre değişiklik gösterecektir. Umman turistik vize, Umman ticari vize, Umman ziyaret vizesi çeşitli Umman Konsolosluğunun onaylamakta olduğu vize kategorileridir. 

*Geçerli pasaport

*2 adet arka fonu beyaz fotoğraf

*İngilizce veya Türkçe hazırlanmış başvuru sahibinin meslek, ev adresi, şahsi telefon numarası ve seyahat tarihleri hakkında detaylı bilgiler veren antetli kağıda hazırlanmış kaşe ve ıslak imzalı dilekçe.

*Ön ve arka yüz olmak üzere kimlik fotokopisi

*Pasaport fotokopisi

 

Umman Vize Başvuru İşlemleri Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Umman vize işlemlerine yenilenmiş bir pasaportla başlamayı tercih etmelisiniz.  10 yıldan daha eski olan pasaportlara Umman Konsolosluğu vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmezken, aynı şekilde yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlarla da Umman vize başvuru işlemlerinde bulunmamalısınız. Şöyle ki, Umman Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinizi onaylamış olabilir, Umman’a girişiniz ise ülkede bulunan sınır görevlilerinin sorumluluğundadır. Önerilen şartlara uymayan pasaportlar her daim seyahatinizin başarısız geçmesine neden olacaktır.
 

Not: Umman Fahri Konsolosluğu İstanbul vize başvurularını sadece Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri olmak üzere 10:00 ila 13:00 saatleri arasında kabul etmektedir. Ayrıca Konsoloslukların randevu sistemi ile çalışması sebebiyle Umman vize başvurularınıza 30 gün önceden başlamış olmak Umman seyahat tarihinizin aksamamasını sağlayacaktır.Umman Konsolosluğu, Umman Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
 

Umman Konsolosluğu, Umman Vize İstiyor mu?
 

Umman, Türkiye’ye vize uygulaması olan ülkelerden biridir. Umman seyahati öncesi Türkiye cumhuriyeti vatandaşı kişilerin Umman vizesi almaları zorunludur.

Umman Konsolosluğu, Umman Vizesi Nasıl Alınır?

Umman vizesi için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde organize ederek Umman Konsolosluğu yahut Umman vize hizmet merkezlerinden Umman vizelerin alabilirsiniz. Umman seyahatinizin içeriğine göre vize başvuru işlemlerinde bulunmalısınız.


Umman Vize İşlemleri

Umman Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Umman vizesinin çıkma süresi evraklarınızın tamamlanması ve Umman Konsolosluğu’nun ek evrak talebine göre değişiklik gösterecektir. Umman Konsolosluğu bazı durumlarda vize başvuru evraklarınıza ek evrak talebinde bulunurken bu durum vize çıkış sürenize etki edecektir. Umman vizesi muhtemel pürüzlerin göz önüne alınması ile birlikte 10 iş günü gibi sürede açıklanacaktır.

Umman Vizenizin Ret Alması Halinde Yapılması Gereken?

Umman vize işlemleriniz ret almış olabilir. Umman Konsolosluğu başvuru evraklarınızı ve gerekçenizi yetersiz görmesi ile birlikte böyle bir sonuç vermesi muhtemeldir. Umman vize başvuru evraklarınızı doğru bir şekilde organize ederek yeniden başvuru yapabilirisiniz. Yeni başvuru yapmanızın önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Ayrıca Umman Konsolosluğu’na dair yasal bir işlem başlatabilirsiniz.

Umman Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
 

Umman vize başvuru formunu İngilizce ve Türkçe olmak üzere eksiksiz, okunaklı ve büyük harfle doldurulmalı. Vize başvuru formunda verecek olduğunuz bilgilerin vize başvuru evraklarınızda bulunan bilgilerinizi desteklemelidir. Umman Konsolosluğu’nun önerdiği özellikleri taşıyan fotoğrafınız ise Umman vize başvuru formunun fotoğraf kutucuğuna yapıştırarak form doldurma işleminizi sonlandırabilirsiniz.


Umman Vize İşlemleri

 

Umman Hakkında
 

Farklı doğasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir ülkedir Umman (Oman). Dünyanın en sıcak iklimi bu ülke coğrafyasında görülebilirken, körfeze en kısa kıyısı olan bir Arap ülkesidir Umman. Arap yarımadasının Güney Doğu köşesinde yer alan Umman’ın büyük bölümü verimli tepeler, ovalar, kumlu düzlükler ve çöllerle kaplıdır. Jabal Shamstır dağı Umman’ın en yüksek noktası, kuzey bölgesinde bulunan ünlü Rubulhali çölü ise neredeyse hiç yağış almayan yeridir.

Tarihte en ileri ve en medeni Arap memleketi olarak anılan ülkenin eski tarihlerdeki başkenti Zanzibar’dır. Şimdilerde Tanzanya sınırları içerisinde bulunan ünlü Zanzibar adası ise artık Umman’a ait bir toprak parçası değildir. Umman’ın günümüzde bulunan başkenti ise Muscat’tır. Tarihten bu yana önemli bir liman kenti olan Muscat, modern ve kendine özgü ruhuyla çöl ortasında kurulmuş bir vahayı anımsatırken, Umman’ın ticari ve sosyal hayatı bu şehirde şekillenmektedir. Muscat’ta çok sayıda otel, üniversite, kültür ve eğlence yerleri ülkenin kent hayatı hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Yine Umman’ın dışa açılan en önemli kapısı Muscat’tır. Muscat’ta bulunan Sohar limanı ise ülke ihracatının gerçekleştiği en önemli noktadır. Umman ihraç ürünleri birçok ülkeye buradan dağılır. Ülke ihraç ürünleri arasında en büyük payı ise petrol almaktadır. Doğalgaz ise, Petrolun ardından bir diğer önemli ihraç ürününü temsil eder. Petrol, Umman yer altı kaynaklarının en büyük rezervi olurken, doğal gaz, bakır, asbest, mermer ve krom Umman topraklarında bulunan diğer önemli tabi kaynaklardır.

Umman ekonomisi petrol ile şekillenirken, tarım ülke halkının önemli gelir kaynağı olmaya hala devam etmektedir. Umman para birimi olan Umman Riyali ise ülke’de kullanılan para birimidir. Topraklarının %5’lik kısmı tarıma elverişli olup, sahiller boyunca uzanan ovalar ise Umman tarımının yapıldığı başlıca yerlerdir. Özellikle Batna ovası Umman halkı için önemli bir tarım arazisidir. Besin maddelerinin üretimi sonrası vahalarda yetiştirilen hurma ise Umman’ın ihraç edilen önemli tarım ürünüdür. Aynı şekilde muz, mango ve hindistan cevizi ise ihraç edilen diğer Umman tarım ürünleridir. Yaygın olarak beslenen hayvanlar koyun, keçi, deve ve sığır ise ülkede en çok yetiştirilen hayvanlardır. Hayvancılık Umman çöllerinde bedevi olarak yaşayanların gelir kaynağını oluştururken balıkçılık ise, Umman ekonomisine tarım ürünlerinden daha büyük bir katkı sağlar. Umman’da balıkçı köyleri Umman resimleri arasında sempatik bir yer alırken, körfez ve Hint okyanusunda bulunan zengin balık çeşitliliği Umman ihraç ürünlerinin bir başka yönünü temsil eder. Yine Umman’a yakın denizlerde bulunan habitat ise dalış meraklıları tarafından sık ziyaret edilir. Umman sahillerinde görülen yunus göçleri ve kuş cennetleri Umman tabiatına dair önemli bir veri sağlar.

Umman gerçek anlamda gizli, kıyıda, köşede kalmış bir ülkedir.  Umman sahilleri ve Umman sosyal hayatı ziyaretçileri için oldukça vaat kar, çöl ve sahil hayatına dair birçok ayrıntı ise sanki Umman’da gizlidir.

Umman Nerede

Umman bir arap ülkesidir. Ülkenin en büyük sınırı Suudi Arabistan ile olurken, yemen ise diğer önemli sınır komşusudur. Basra körfezine en kısa sınır umman’ın olurken, birleşik arap emirlikleri, hint okyanusu ise umman’ın geri kalan sınır komşularıdır.


Umman Ne demek

Umman ne demek gibi bir soru gündeminizi meşgul edebilir. Umman okyanus, ulu ve büyük deniz anlamına gelmektedir.

Umman Konsolosluğu

Umman’ın Türkiye’de bulunan resmi temsilcisi Ankara’da ki Umman Büyükelçiliği’dir. Umman Büyükelçiliği’nin içerisinde yer alan Umman Konsolosluğu ise Umman vize işlemlerinin gerçekleştirildiği yerlerdir. Umman Büyükelçiliği’nin İstanbul, Nişantaşı’nda bir de Umman Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. Umman Konsolosluğu iki ülke arasında bulunan ticari ve ekonomik işbirliğin, ticari menfaatlerin ve Türkiye’de bulunan Umman vatandaşlarının muhatap olacağı resmi bir Umman temsilcisidir.

Umman Vize

Umman ile Türkiye arasında 2001 yılında yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde sadece Türkiye resmi pasaport sahiplerine umman vizesi uygulamasından muaf olacaktır. Umuma ait pasaport sahipleri ise Umman vize işlemlerinden muaf değildir. Umman seyahati olan kişiler Umman Konsolosluğu yahut Umman Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerinden Umman Vizesini edinebilirler. Umman vize işlemleri sırasında seyahat tarihi sonrası en az 6 ay geçerliliği olan pasaportların kullanılması ise Umman Konsolosluğu tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. Umman vize işlemlerine yenilenmiş ve en az 2 boş sayfası olan pasaportlarla başvuru yapmaya özen göstermelisiniz.
 

Umman Büyükelçiliği Ankara E mail: omanembassy@yahoo.com

Umman Vize İşlemleri

Duyurular

Consultation for Oman

Consultation for Oman, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Oman; Türkiye’ de bulunan Umman Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve ...
2020-11-02 13:40:50

Umman Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Umman Başkonsolosluğu ve Umman Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeni...
2020-11-02 13:39:47
Tüm Duyurular
Umman Vizesi